Zelení v Olomouckém kraji zvolili na on-line schůzi nové vedení

Po dvou letech se obměnilo vedení krajské organizace Strany zelených v Olomouckém kraji. Stranu v kraji povede spolupředsednická dvojice ve složení Hana Vacková a Daniel Řezníček. Oba Zelené od října reprezentují v krajském zastupitelstvu.

Zelení v Olomouckém kraji se v sobotu 16. ledna sešli na on-line jednání. Na platformě Zoom uspořádali krajskou konferenci, tedy jednání nejvyššího orgánu strany v rámci krajské organizace. Po dvou letech byla na programu zejména volba nového vedení Zelených v kraji.

Spolupředsedy krajské organizace byli zvoleni Hana Vacková a Daniel Řezníček.

Oba uspěli v loňských krajských volbách a byli zvoleni do krajského zastupitelstva za koalici Spojenců, v rámci níž spojili síly lidovci, Zelení, TOP 09 a hnutí ProOlomouc. Zelení v Olomouckém kraji tak mají poprvé v historii dva mandáty v zastupitelstvu Olomouckého kraje. „I když současná doba možná nepřeje zelené politice tolik, jak bychom si představovali, tak myslím, že u nás v Olomouckém kraji můžeme být spokojeni. Vrátili jsme se do krajského zastupitelstva, a díky tomuto zastoupení i účasti v krajských komisích a výborech máme možnost ovlivňovat směřování Olomouckého kraje do budoucna,“ uvedla Hana Vacková, která Zelené v Olomouckém kraji už dosud vedla jako spolupředsedkyně a která profesně působí jako učitelka na Gymnáziu Hejčín v Olomouci. Princip spolupředsednictví, tedy že organizaci strany vede dvojice muž a žena, si Zelení v kraji odhlasovali před čtyřmi lety.

Nový spolupředseda Daniel Řezníček pracuje jako překladatel a tlumočník, a kromě členství v krajském zastupitelstvu nově řídí krajskou komisi pro životní prostředí. Tuto oblast považuje za svou osobní prioritu. „Díky našemu úspěchu v minulých volbách a i celkové náladě v rámci krajské koalice máme možnost mnohem intenzivněji řešit ekologická témata. Chci, aby kraj usiloval o zadržování vody v krajině, podporoval modrozelenou infrastrukturu ve městech, obnovu mokřadů, sázel aleje kolem silnic,vyjmenoval své plány v krajské politice Řezníček.

Pětičlennou radu doplní i nadále zemědělská inženýrka Jana Jaňourová z Prostějova, nakladatel a genealog ze Šumperka Radek Ocelák a lektor v oblasti filmového vzdělávání Pavel Bednařík z Olomouce.

V republikové radě, tedy v nejvyšším orgánu Strany zelených mezi sjezdy, bude Olomoucký kraj reprezentovat Miloš Holec, učitel ze základní organizace Olomouc.