Zelení v Olomouckém kraji se zúčastnili demonstrace proti Babišovi

Demonstrace v několika městech republiky, které se uskutečnily ve středu 10. května, navštívily tisíce lidí. Jedna z nich se konala i v Olomouci, a i zde byli přítomni místní Zelení.

Důvodem ke svolání rozsáhlých protestů byla politická krize vyvrcholená aférami místopředsedy vlády a předsedy hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Ten poté, co premiér Bohuslav Sobotka začal usilovat o jeho konec ve vládě, zadal inzeráty do několika médií s dominujícím nápisem PROČ. Na jeho chování rychle zareagovala iniciativa několika aktivistů, kteří založili událost PROČ? PROTO!  s výzvou k zaplnění pražského Václavského náměstí.

Postupně se k této akci začala připojovat další města republiky. Také v Olomouci se na demonstraci sešlo několik set lidí. Přišli i Zelení z kraje. „Andrej Babiš stále nedokázal věrohodně vysvětlit skandály týkající se dluhopisů a jeho hospodaření. Závažnější však je jednání prezidenta republiky Miloše Zemana, který odmítá respektovat Ústavu a na návrh předsedy vlády Babiše odvolat,“ vyjádřil se Ivo Lužný, spolupředseda krajské organizace. Kromě něj byla na akce také lídryně Zelených v Olomouckém kraji ve sněmovních volbách Hana Vacková. „Záleží stále víc na každém z nás, jen je potřeba si to uvědomit a nerezignovat,“ nechala se slyšet Vacková.

 

 

Foto: Lukáš Slouka