Zelení v Olomouckém kraji se vracejí do krajského zastupitelstva. Máme dva mandáty

Strana zelených na regionální úrovni posiluje. V Olomouckém kraji kandidovala na kandidátce Spojenců – Koalice pro Olomoucký kraj, která získala 18,43 % a stala se součástí koalice, jež bude v příštích letech vést Olomoucký kraj. Zelení se vrátili do krajského zastupitelstva, získali hned dva mandáty: pro učitelku Hanu Vackovou a překladatele Daniela Řezníčka.

Zelení v Olomouckém kraji spolupracují s KDU-ČSL dlouhodobě. Poprvé Koalice pro Olomoucký kraj kandidovala v roce 2012, pokračovala i o čtyři roky později. Strana zelených díky ní tehdy získala zastoupení v komisích a výborech – poradních a iniciativních orgánech kraje.

Letos se koalice rozšířila o TOP 09 a lokální hnutí Pro Olomouc. Spojenci zvítězili v Olomouci a celkově skončili jen těsně třetí, načež stali se součástí vládnoucí koalice. Do roku 2024 Olomoucký kraj povede koalice Pirátů a Starostů, Spojenců a Občanské demokratické strany. Nové vedení kraje bylo zvoleno na ustavujícím jednání zastupitelstva v pátek 30. října.

Výsledek voleb a následného vyjednávání Zeleným umožní podílet se na správě kraje. Zelení získali dva mandáty v zastupitelstvu a zastoupení v komisích a výborech kraje. „Letošní volby jsou pro Olomoucký kraj velkým zlomem. Věřím, že nová koalice přinese transparentní správu kraje a tolik potřebné změny kupředu,“ uvedla zastupitelka Hana Vacková s tím, že ona sama se hodlá věnovat zejména své oblasti školství. V ní budou mít Spojenci gesčního radního, Aleše Jakubce z TOP 09.

Pro druhého zeleného zastupitele Daniela Řezníčka bude prioritou péče o životní prostředí. „Musíme se mnohem intenzivněji začít starat o prostředí, ve kterém žijeme – o otevřenou krajinu, zemědělskou půdu a lesy. Budeme se snažit, aby kraj co nejvíce přispěl k zadržování vody v krajině a pomohl tak předcházet bleskovým povodním i náchylnosti krajiny k suchu. Zásoby pitné vody nejsou bezedné,“ dodal Řezníček.

Hana Vacková se navíc stane předsedkyní výboru pro rozvoj cestovního ruchu a Daniel Řezníček bude předsedou komise pro životní prostředí. Zeleným připadne i několik dalších řadových míst napříč spektrem komisí a výborů.

Kdo jsou zelení zastupitelé

Hana Vacková pracuje jako učitelka na Gymnáziu Hejčín v Olomouci. Hana vždy chtěla být učitelkou. Režim jí ale přístup na pedagogickou fakultu odepřel, a tak nejprve vystudovala ekonomii. Nakonec si ale cestu k vysněnému povolání našla. O problémech školství dlouhodobě píše články, zasedá i ve výboru pro vzdělávání zastupitelstva Olomouckého kraje.

 

Daniel Řezníček pracuje jako překladatel a obchodní zástupce IT firmy. Po maturitě na olomouckém Gymnáziu Hejčín odešel do Skotska, kde vystudoval politologii na University of Glasgow. Působí v Komisi městské části Olomouc-západ a Komisi cestovního ruchu Rady města Olomouce. Rád sportuje, aktivně se věnoval hokeji, fotbalu a kanoistice. Má pětiletého syna.