Zelení v Olomouckém kraji nechtějí čekat, až nás znovu zahalí smog

Olomouc – Vedení Strany zelených Olomouckého kraje vyzývá Rady statutárních měst Olomouce, Prostějova a Přerova, aby přijali systémová a konkrétní opatření před návratem smogové situace.

Nelze pouze vyčkávat a doufat, že situace nenaroste do podobných kritických rozměrů, jako tomu bylo
v posledních týdnech,
“ zdůrazňuje Ondřej Plachý, 1. místopředseda krajské organizace a hlavní organizátor pondělního protestu v centru města Olomouce. Členové Strany zelených proto podporují občanské akce a petice, jejichž cílem je přimět k efektivnímu jednání politické reprezentace v boji proti smogu ve městech, v nichž jsou dlouhodobě překračovány imisní limity.

Tíživá a nebezpečná smogová situace trvala v průběhu prvních dvou měsíců tohoto roku napříč celou republikou. Nejčastěji však byl postižen kraj Olomoucký a Moravskoslezský a samozřejmě velká města jako je Brno a Praha. Jak se k tomu stavěly magistráty statutárních měst našeho kraje? Monitorovaly stav, nabádaly občany, aby neotvírali okna a nevyjížděli z garáží. Na radnicích pravděpodobně zasedali, inu, snažili se…

Jak všichni dobře víme, smog je dobrým pomocníkem rakoviny a ta se s námi nemazlí! Proč nevyhlásili páni radní s okamžitou platností veřejnou dopravu zdarma a neposílili spoje? Jsou peníze do městské kasy přednější než zdraví občanů? „Zamýšlíme se nad tímto opatřením, nedošli jsme ale k závěru, že ho uskutečníme. Jsou to krátkodobé záležitosti,“ uvedla prostějovská primátorka Alena Rašková. K tomu Ivo Lužný, spolupředseda Zelených, podotýká „Když se mohli k tomuto kroku nakonec odhodlat v Přerově, a připraveno bylo i jinde, proč to nejde v Prostějově?

Jaká dlouhodobá systémová řešení byla dosud vymyšlena? Kteří odborníci byli osloveni, bylo zadáno zpracování protismogových plánů? Jsou připravena účinná regulační opatření? Napadlo např. některé radní či úředníky, že by mohli varovat občany před smogem pomocí textových zpráv již v ranních hodinách a oni si tak mohli naplánovat den – bez aut? „Je to řada otázek, které nás zneklidňují. „Máme proto důvodné obavy, že s dalším smogem se nic nezmění a naše zdraví bude nadále ničeno nejen oxidy a polétavým prachem, ale také nezájmem mnoha představitelů našich měst,“ dodává Hana Vacková, spolupředsedkyně Zelených Olomouckého kraje.

 

Kontakt:

Ing. Mgr. Hana Vacková, spolupředsedkyně SZ OK, hanavackova@gmail.com, 776 323 610

Ing. Ivo Lužný, spolupředseda SZ OK, iluzny@centrum.cz, 723 123 567

http://olomoucky.zeleni.cz/

 

Foto: Bob Pacholík, uveřejněno na FB Strany zelených Olomouckého kraje