Zelení v olomouci proti výstavbě Šantovka tower: Tady také není developerovo

V úterý 22. října se v Olomouci sešlo více než tři sta podporovatelů iniciativy Občané proti Šantovka Tower, kteří vyjádřili svůj nesouhlas se stavbou výškové budovy v ochranném pásmu památkové rezervace. Zelení podporují protesty a vyzývají primátora SMO a kandidáta ODS do parlamentu Martina Novotného k okamžitému přehodnocení souhlasného stanoviska magistrátu k výstavbě.

Protestní setkání a pochod iniciativy proti Šantovka Tower přilákal více než tři sta občanů, kterým není lhostejný osud historického panoramatu města. Podporu iniciativě pod záštitou sdružení Za krásnou Olomouc mimo jiné vyjádřili prof. Pavel Zatloukal, emeritní ředitel Muzea umění Olomouc, Ladislav Švirák, kněz a farář katedrály Sv. Václava nebo Doc. Jiří Lach, Ph.D., děkan Filozofické fakulty UP. Podporu na dálku také vyjádřili mimo jiné Táňa Fischerová nebo prof. Josef Jařab.
Strana zelených podporuje cíle iniciativy a zastavení schvalovacího řízení na výstavbu Šantovka Tower. Svou podporu vyjádřili zelení účastí v průvodu, ale také proslovem na setkání na Horním náměstí, kde promluvil lídr kandidátky SZ v Olomouci, Martin Škabraha a místopředseda SZ Matěj Stropnický, který přijel protest podpořit. Zelení odmítají výstavbu výškové budovy, která má vzniknout v ochranném pásmu druhé největší památkové rezervace v ČR a která nezvratně naruší olomoucké panorama.
„V Praze na Žižkově jsme založili občanské sdružení Tady není developerovo a po třech letech úsilí jsme zachránili budovu Nákladového nádraží Žižkov. Dnes je kulturní památkou a konal se v něm před týdnem například prestižní Designblok. Je skvělé, že se zde sešlo tolik lidí, aby vyjádřili svůj odpor proti výstavbě mrakodrapu, který do Olomouce nepatří. Protestem je třeba přimět radnici k tomu, aby začala proti výstavbě aktivně vystupovat tak, jako se to povedlo nám. Tady také není developerovo!,“ říká Matěj Stropnický, zakladatel sdružení a dnes místostarosta Prahy 3, který přijel protest podpořit.
„Jsme vážně znepokojeni tím, jak snadno lze navzdory názorům odborníků, architektů, urbanistů a památkářů z NPÚ prosadit zájmy investorů a developerů. Jak bude Martin Novotný, kandidát do Poslanecké sněmovny, který v tomto případě hájí spíš zájmy investora než občanů, hájit zájmy všech na celostátní úrovni?“ dodává Martin Škabraha, lídr kandidátky zelených v Olomouckém kraji.

 

Kontakty

Pavel Bednařík
předseda ZO Olomouc Strany zelených
+420 605 844 090
pavel.bednarik@zeleni.cz
Martin Škabraha
pedagog, lídr Strany zelených v Olomouckém kraji
+420 732 126 617
skabraham@centrum.cz