Zelení v Olomouci jdou příkladem. Jezdí Do práce na kole

Strana zelených v Olomouci se letos již počtvrté zapojila do soutěže Do práce na kole, v letošním roce s dosud největším týmem pěti členů. Zelení letos poprvé podpořili také účast členů v kraji uhrazením části členského poplatku – tato praxe je běžná u většiny zapojených institucí a firem.

Zelení v Olomouckém kraji se zapojili do soutěže Do práce na kole, letos již po čtvrté za sebou. Soutěžní tým Zelená Olomouc má letos celkem pět soutěžících, kteří k dopravě do práce využívají bicykl, případně využili dalších povolených možností zdravého pohybu – například chůze. „Do práce na kole je motivační kampaň, která má za cíl vyburcovat veřejnost k využívání udržitelných, environmentálně přívětivých způsobů dopravy. Konečně se nám podařilo zapojit větší počet členů a doufáme, že se nám bude dařit počet účastníků každoročně zvyšovat,“ uvedla koordinátorka týmu Renata Placková.

Krajská organizace také letos poprvé přispěje účastníkům kampaně uhrazením 50 % účastnického poplatku. Běžnou praxí organizací a firem zapojených do soutěže je uhradit celý poplatek nebo jeho část, aby tak motivovali své zaměstnance k pohybu a bezpečné, a často i rychlejší a ekonomičtější cestě do práce (příkladem jdou například Univerzita Palackého nebo firma Farmak, která je dlouhodobým šampionem soutěže).

„Soutěž Do práce na kole nemá jen praktický význam pro zdraví a pohodu účastníků, ale také význam symbolický. Vytváří povědomí o cyklodopravě jako silné a perspektivní alternativě k individuální automobilové dopravě, která u nás začíná být stále výraznějším problémem. Důkazem jsou i soutěže o nejdůležitější cyklo-dopravní opatření nebo kreativní soutěž – je to otázka životního stylu, která se postupně přenáší ze zapocených elasťáků k elegantním oděvům, přilbám a městským kolům. To je trend, který zelení podporují mimo jiné i účastí v této soutěži,“ podotkl bývalý zastupitel a člen Zelených Pavel Bednařík.

Pavel Bednařík se v současnosti soutěže účastní jako člen Zeleného týmu, přestože pobývá na dlouhodobé zahraniční stáži. Pravidla soutěže to umožňují. Jízda na kole je jeho běžnou pracovní náplní – pracuje pro rozvážkovou firmu Deliveroo (www.deliveroo.co.uk), která ve Spojeném království zaměstnává tisíce poslíčků na kole.

Zelení aktivně v oblasti cyklodopravy vystupují i mimo soutěž Do práce na kole. V pracovní skupině pro cyklodopravu navrhli a prosadili rozmístění stojanů v městě Olomouci v roce 2016 a 2017, angažují se i v dalších aktivitách, jako jsou konzultace zpracování Plánu udržitelné mobility v Olomouci.

Další zdroje:

  1. Web Do práce na kole (dopracenakole.net)
  2. Článek P. Bednaříka o cyklodopravě v Olomouci (a co je potřeba dělat): https://obcaneproolomouc.cz/cykliste-sobe-aneb-hanacky-amsterdam/
  3. Stránky zpracování Plánu udržitelné mobility: http://www.olomouc.dobramesta.cz/

 

Pavel Bednařík

Ilustrační foto: kampaň Do práce na kole