Zelení rostou: mají senátory a zastupitele po celém Česku

Strana zelených v uplynulých volbách získala stovky mandátů v zastupitelstvech, někde se zelení budou podílet na vládě, jinde je čeká práce v opozici. Zároveň zelení mají čím dál větší slovo v Senátu, po zvolení Ivany Cabrnochové nyní přichází do horní komory parlamentu bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, někdejší rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl a advokát bojující proti korupci Václav Láska.

Noví senátoři byli zvoleni za Stranu zelených v koalici s KDU-ČSL, Jitka Seitlová a Václav Láska měli dokonce podporu od Pirátů. Tito lidé podpoří Libora Michálka s bývalou soudkyní Ústavního soudu Eliškou Wagnerovou, kteří už v Senátu působí. „Rýsuje se již senátorský klub. Uplynulé komunální a senátní volby jsou pro Stranu zelených příležitostí k návratu do vysoké politiky,“ poznamenal k tomu předseda prostějovské organizace Strany zelených Jan Navrátil.

Zelení v městské vládě

Na některých místech republiky se dokonce zelení budou podílet na vládě. „Příkladem může být Brno, kde se podařilo od moci odstavit současného primátora Onderku. Vládnout budou zelení také v Brně Novém Lískovci a středu. Strana zelených bude zastoupena v radě hlavního města Prahy, své zástupce ve vedení bude mít ale také v Praze 6, 7 i 8,“ vyjmenoval místopředseda prostějovské organizace strany Ivo Lužný.

V Olomouckém kraji budou ale zelení zastupitelé působit v opozici v Prostějově, Olomouci, Přerově, Jeseníku či Velkém Újezdě. „Zelená politika odpovědného přístupu k lidem, k životnímu prostředí i ke kulturnímu dědictví bude mít konečně ve městech své zastání,“ dodal Jan Navrátil.

 

Rozvíjet členskou základnu

Následující dva roky ale Česko žádné volby nečekají. Je tedy čas rozvíjet stranu. „Budeme rádi, pokud se k nám přidají další lidé, kteří mají podobný názor na správu věcí veřejných a kteří by nás podpořili v našich cílech. Členská přihláška je k nalezení na našem webu,“ uzavřel Ivo Lužný.