Tisková zpráva, Olomouc-Chomoutov, 30. 12. 2024
Kácení dvou historických stromů v Chomoutově hrozící už 2. ledna 2025 nebylo dostatečně komunikováno s občany a nad jeho odůvodněním panují otázky. Zelení podporují místní obyvatele v jejich iniciativě, apelují na radu města a žádají přezkoumání tohoto nevratného zásahu.
Místní obyvatelé místní části Olomouc-Chomoutov usilují o záchranu dvou historických jírovců u kaple Panny Marie, které jsou ohroženy kácením. Plánované kácení bylo zjištěno náhodou a občané bližší informace o kácení získali po opakovaných žádostech 20. 12. 2024, tedy necelé dva týdny před samotným kácením. „Záměr se opírá o posudek, který si nechalo vypracovat město. Existuje však i druhý, podle kterého není nutné stromy zcela odstranit. Ten přitom nebyl zohledněn,“ uvádí Kristina Machačíková za Zelené.
Problematickou povahu samotného rozhodnutí i celé akce kácení potvrzuje i načasování. Datum 2. 1. 2025 znamená, že vše proběhne v tichosti bez valného zájmu občanů a veřejnosti, která povětšinou tráví čas na dovolených a nemůže adekvátně reagovat.
Žádost o odklad vykonatelnosti
Podnět na Krajský úřad Olomouckého kraje a Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR podal mimo jiné také občan Zbyněk Musil, který považuje rozhodnutí Magistrátu města Olomouce za nelegitimní. Neodpovídá totiž podle něj skutečnému stavu stromů. Dva jírovce, které mají být pokáceny 2. ledna 2025, jsou podle místních důležitým prvkem veřejného prostoru a podle nezávislého posudku nejsou naplněny podmínky pro jejich kácení, neboť stromy nepředstavují bezprostřední riziko pro život či zdraví. Tento nezávislý odborný posudek, který si občané nechali vypracovat u respektovaného arboristy z Mendelovy univerzity v Brně, naznačuje, že minimálně jeden ze stromů je zdravý a mohl by být zachován jen pomocí odborného ořezu.
Občané vyzvali Krajský úřad, Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR a Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby zastavily přípravy na kácení, dokud nebudou řádně přezkoumány všechny dostupné podklady, včetně nezávislého posudku odborníka z Mendelovy univerzity v Brně. Oslovili také během víkendu zastupitele a politiky napříč politickým spektrem. Zelení/STAN jako jediná strana z olomouckého zastupitelstva aktivně zareagovali a požadavky místních občanů podporují.
„Obáváme se plíživého zprůmyslnění chomoutovské lokality,“ uvedl pan Musil. Kácení kaštanů by nevratně poškodilo veřejný prostor a kvalitu životního prostředí v Chomoutově. „Staleté kaštany významně přispívají ke kvalitě života občanů v nejbližším okolí – v letním horku snižují teplotu vzduchu, poskytují stín a udržují vláhu. Vyzýváme proto úřady k zodpovědnějšímu a transparentnějšímu přístupu. Pokud je nutné stromy pokácet, mělo by si tento krok město obhájit tváří v tvář posudku, který tvrdí, že to nutné není,“ uvádí Pavel Bednařík ze Zelených. „Rychlost, se kterou se po vydání konečného rozhodnutí okamžitě kácí v čase doznívajících vánočních svátků (2. 1. 2025), vyvolává pocit nerespektování místní komunity. Jakkoli chápu, že povodňové škody musí vyhodnocovat odborníci, a že jednání probíhá v neveřejném režimu, není možné ignorovat občany, kteří místu přisuzují nutně i hodnoty historické a estetické. Mají mít možnost se k věci vyjádřit a hledat s odborníky co nejšetrnější přístup ke staletým stromům,” dodává zastupitelka Andrea Hanáčková (STAN).
Podobný případ z Olomouce
Obyvatelé Chomoutova upozorňují, že postup Magistrátu připomíná kauzu kácení vzrostlých lip v ulici Na trati. Tamní lípy byly pokáceny navzdory nesouhlasu veřejnosti kvůli plánované výstavbě chodníků, jak informoval Olomoucký deník (článek dostupný zde). Ulice je nyní druhým rokem vystavena ostrému slunci, v chodníku zůstaly obrovské opuštěné pařezy, chodník nikdo nespravuje a náhradní stromy rozhodně nenahrazují stín vzrostlých lip. Podobné situace vyvolávají obavy, že kvalita života místních obyvatel a ochrana zeleně jsou městem dlouhodobě přehlíženy. Místo toho jsou upřednostňovány zájmy podnikatelů, a to i navzdory rozhodnutí státní správy.
“Je znepokojující, jakým způsobem magistrát (ne)komunikuje s občany města. Komise městské části byla o kácení informována před zasedáním 4. listopadu, občané se dotazovali průběžně od konce října a informaci o ukončeném správním řízení dostali až 20. prosince, kdy mělo nabýt právní moci,“ uvádí Kristina Machačíková za Zelené. „Požadujeme, aby město provedlo srovnání obou posudků nebo odborné arboristické testy, které posoudí skutečný stav stromů. Teprve poté dává smysl o jejich osudu rozhodnout. Druhý posudek nebyl v rozhodnutí kácet zohledněn,“ dodala. Pokud úřady nepřijmou okamžitá opatření, plánují občané bránit historické stromy 2. ledna 2025 přímo na místě.
Celá kauza také připomíná skutečnost, že dosud neexistuje plán obnovy a rozvoje městské zeleně. Náhradní výsadba v prostoru kapličky totiž stále není naplánována a není jasné ani její případné financování, přestože již je vydáno pravomocné rozhodnutí o kácení vzrostlých stromů.
Více informací a kontakt
Pavel Bednařík (Zelení)
tel. 605 844 090
email. pavel.bednarik@gmail.com
Klíčové body podnětu na Krajský úřad Olomouckého kraje zahrnují:
- Neoprávněné jednání Magistrátu: Občané se domnívají, že skutečným důvodem kácení je snaha o rozšíření dopravní infrastruktury v zájmu obsluhy nedalekého průmyslového areálu. Rozšíření areálu by přitom znamenalo výrazné zhoršení kvality života v převážně rezidenční oblasti.
- Nedostatečné posouzení alternativ: Magistrát neprojednal méně invazivní řešení, jako je stabilizační ořez nebo pravidelný monitoring stromů.
- Rozpory v posudcích: Dendrologická zpráva města, na jejímž základě bylo rozhodnuto o pokácení, obsahuje podle podnětu rozporné a zavádějící závěry. Občané si zajistili vlastní nezávislý posudek a dle něj neodráží zpráva města skutečný stav stromů.