TISKOVÁ ZPRÁVA 110517 KRAJSKÉ ORGANIZACE STRANY ZELENÝCH OLOMOUCKÉHO KRAJE

OLOMOUC, 17. 5. 2011 – Delegáti krajské ideové konference Strany Zelených v Olomouckém kraji, konané dne 9.4.2011, jednomyslně odmítli spojování Strany zelených s umisťováním FVE na zemědělské půdě a vyzvali SZ, aby důsledně informovala širokou veřejnost o tom, kdo a jakou odpovědnost za tyto realizace nese.

Hlavní manažer SZ Tomáš Průša k tomu řekl, že „usnesení přijaté krajskou ideovou konferenci je v souladu se stanoviskem SZ, které bylo publikováno v době, kdy se tato problematika řešila každý den v médiích. Návrh zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie předložila do Sněmovny vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) v listopadu 2003. Norma vznikla ve spolupráci ministerstev průmyslu a obchodu a životního prostředí, které v té době vedli Milan Urban (ČSSD) a Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Sněmovna zákon schválila až v únoru 2005 (vláda Jiřího Paroubka), přičemž jej částečně pozměnila. Z hlediska dnešního problému s vysokými výkupními cenami je pak podstatná poslanecká změna ustanovení o možnostech Energetického regulačního úřadu (ERÚ) upravovat výkupní ceny, kterou předložila poslankyně ČSSD Iva Šedivá a následně i komunista Ladislav Urban. Pro zákon hlasovala většina poslanců vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU) a komunistů, proti byli zákonodárci za ODS. V rozhodný moment pozdě zareagovalo ministerstvo průmyslu a také ERÚ. Pokud by tyto úřady splnily svou povinnost, tak k razantnímu zdražení energie nemuselo vůbec dojít.“

V době, kdy se o podmínkách výstavby FVE rozhodovalo, nebyla SZ parlamentní stranou. Vyrábět energii z obnovitelných zdrojů je samozřejmě žádoucí ekologický přístup. Ochrana přírody a krajiny však patří rovněž k zásadám správného enviromentálního řešení a proto by se výstavba zejména velkých fotovoltaických elektráren neměla realizovat na kvalitní zemědělské půdě, jak se to děje v Olomouckém kraji. Naopak realizaci FVE na střechách, zejména těch s výkonem do 30 kWp, vítáme a podporujeme.“ doplnil Jiří Roubík, předseda krajské organizace SZ olomouckého kraje.