Prostějov: Zelení protestují proti častému kácení ve městě

V posledních letech vnímali občané města častá kácení, ať už jednotlivých stromů, či částí parku v rámci tzv. revitalizace. Nyní podalo město žádost o pokácení také dvou habrů na náměstí T. G. Masaryka.

Na tuto situaci upozornil předseda zelených Jan Navrátil, od radnice se dočkal takové odpovědi, že město vlastně vůbec kácet nechce. „Argumentace města, že sice nechce kácet, ale dává žádost o kácení, se mi zdá velmi podivná,“ nechal se slyšet Jan Navrátil.

Zájmy veřejnosti v daném správním řízení hájí mimo jiné Český svaz ochránců přírody, Regionální sdružení Iris, zastoupené Evou Zatloukalovou, která je také členkou Strany zelených. „Když nám oznámení o zahájení správního řízení přišlo, nevěřila jsem vlastním očím! Po těch všech diskusích o zeleni na náměstí mě žádost o pokácení habrů opravdu pobouřila. Brala jsem ji zcela vážně. I když to město později vysvětlilo, stále se mi to zdá velmi podivné. Je to nestandardní postup,“ vyjádřila se Eva Zatloukalová pro Mladou frontu dnes.

Protože je ale kácení dlouhodobější a komplexnější problém, rozhodl se konat také spolek Pro Prostějov, jehož jsou někteří zelení členy. „Na členské schůzi spolku jsme se dohodli, že se spolek musí účastnit všech řízení na kácení stromů, ale také i územních řízení na stavebním úřadě. Budeme v daných řízeních aktivně hájit veřejný zájem a využívat všech procesních práv,“ vysvětlil člen výboru spolku a zároveň předseda prostějovské organizace Strany zelených Jan Navrátil.