Prostějov: Lidé si připomněli 17. listopad

V den pětadvacátého výročí sametové revoluce se na prostějovském Masarykově náměstí shromáždilo několik stovek lidí, aby uctilo památku sametové revoluce a vyjádřilo nesouhlas s návratem komunistů na radnici. Mezi nimi byli i prostějovští zelení.

„Za svobodu a demokracii je třeba bojovat neustále. Dvacet pět let po sametové revoluci se ti samí komunisté, kteří byli tehdy na městském národním výboru, vrací na radnici. Vznikla proto petice, která návrat komunistů odmítá a vyzývá primátora Miroslava Pišťáka, aby začal jednat o možné koalici s demokratickými stranami,“ prohlásil zelený zastupitel Jan Navrátil, který je členem petičního výboru.

Shromáždění se zúčastnil také místopředseda základní organizace Strany zelených v Prostějově Ivo Lužný. „Nelze zapomenout na činy komunistického režimu. Spolu s mými přáteli proto pořádáme festival Hudbou proti zapomnění – cyklus koncertů a besed, tímto vás na plánované akce zvu,“ řekl Ivo Lužný.

Městská policie však po této demonstraci odstranila plakáty zaměřené proti nové koalici, dokonce však i fotografie Václava Havla. „Opětovně jsem umístil Havlovu fotografii s připomínkou jeho návštěvy Prostějova v květnu 1990 na podstavec Masarykovy sochy v úterý večer,“ informoval Ivo Lužný zpravodajský web Prostějovské plátky. O několik dní později tam opět nebyla.