Olomoucký Veggie Fest vydělal 60 tisíc korun. Na dobrou věc

Na pět set návštěvníků zavítalo uplynulou sobotu na první velký veganský festival v Olomouci. V areálu Korunní pevnůstky a Pevnosti poznání se uskutečnilo několik inspirativních besed, workshopů a nechyběly ani veganské pokrmy. Výtěžek ze vstupného předčil očekávání pořadatelů – na vstupném se vybralo šedesát tisíc korun. Lidé svou návštěvou přispěli na Farmu Jarikhanda ve Zlínském kraji a Koalici proti palmovému oleji. Akce se konala pod záštitou Strany zelených.

Festival byl od počátku připravován jako benefiční akce, pořadatelé akci chystali bez nároků na honorář, finančních odměn se vzdali také přednášející. Jen na vstupném se vybralo šedesát tisíc korun – po odečtení nezbytných výdajů organizátoři předají dvě třetiny výdělku Farmě Jarikhanda ve Zlínském kraji, jednu třetinu pak Koalici proti palmovému oleji.

„Výsledek předčil naše očekávání a dodal nám energii k dalším aktivitám. Akci připravovalo v průběhu uplynulých dvou měsících zhruba dvacet dobrovolníků. V den festivalu se někteří z nich opravdu nezastavili,“ uvedl hlavní organizátor Ondřej Plachý.

Velký dík patří všem prodejcům, kteří na dobročinné účely věnovali část svého zisku. Jmenovitě se jedná o Blues Bar Garch, Dobromysl, Veganol, Živybar, Damodara a Traffic Coffee. Návštěvníkům uvařily i veganky a youtuberky Camie a Blue vegan pig. Dále se představila s kolekcí vlastní značky Plenty of Peas youtuberka Veronica Leroy, mezi další oděvní zástupce patřily značky Nejíme zvířata a Collective Collapse. Výrobu přírodní kosmetiky představily Alexandra a TerezaTiny Life, které zároveň prodávaly i vlastní fermentovanou limonádu Kombucha.

Akce se konala pod záštitou Strany zelených, podporu veganskému hnutí přijel osobně vyjádřit i její předseda Matěj Stropnický. „Veganství je ideál, ke kterému je potřeba vzhlížet, a je významným příspěvkem pro zastavení klimatických změn,“ uvedl mimo jiné ve svém projevu a představil některé body z dlouhodobého programu strany, týkající se ochrany zvířat – úplný zákaz cirkusů a varieté, úplný zákaz kožešinových farem, úplný zákaz rituálních porážek zvířat bez předchozího omráčení a zrušení výjimek v zákoně na ochranu zvířat, jako jsou kastrace bez umrtvení, odštěpování zubů, odrohování, amputace ocasů, upalování zobáků a další. „Z pohledu veganství se jedná o přelomový moment, neboť předseda jedné z parlamentních stran veřejně podpořil veganství a uznal jeho nesporné výhody,“ zmínil Ondřej Plachý.

Na Veggie Fest přijeli návštěvníci z různých koutů republiky. „Budeme rádi za každé připomínky, které nás v naší aktivitě posunou dále. Lidé je můžou posílat například na email veganfestolomouc@gmail.com nebo psát na facebookovu událost akce https://www.facebook.com/events/1264053496982214/ Sobotní akce nás přesvědčila, že obdobně zaměřené akce má smysl pořádat i mimo hlavní město,“ uzavřel Plachý, který už s organizačním týmem připravuje další projekty.

Veggie Fest Olomouc děkuje mediálním partnerům akce, kterými jsou Led Multimedia, internetový portál www.olomouc.city.cz, studentské rádio UP AIR, studentský časopis Helena v krabici a Hanácký večerník.

 

FOTOGALERIE
[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“4″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“120″ thumbnail_height=“90″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]

Další fotografie jsou k dispozici zde a zde.