Na návštěvě u Zelených v Ludwigsburgu

Na konci října 2023 jsem se spolu s novojičínskými Zelnými vydala do družebního města Ludwigsburg. Je to moderní německé město a Zelení mají ve městě pevnou pozici, pravidelně získávají místa na radnici. Z tohoto místa se rovněž snaží podporovat místní udržitelné podnikání.

Co nás zelené zaujalo: udržitelné bydlení, které má nízkoenergetický standard, rekuperační technologie výměny tepla a vzduchu, když je potřeba, dodává teplo centrální zdroj města vytápěný odpadním dřevem. Technologie domu zachytává dešťovou vodu, kterou zalévají rostliny, veliký kompostér na zahradě mezi domy. Fotovoltaické panely jsou na střeše a v malém provedení i na balkónech. Vše je podřízeno komunitnímu bydlení, ve sklepech jsou společné prádelny ovšem s pračkou pro každý byt zvlášť Ve sklepě mají také zařízení pro nabíjení elektromobilů.

Město snaží vytvořit takové životní cykly výrobků, které jsou bezodpadové a které vedou technologickou či biologickou cestou k jejich opakovanému využití.

Navštívili jsme také školu. Škola je postavená na podobném principu jako domy pro obyvatele města. V jídelně je vždy na výběr mezi jedním vegetariánským a jedním běžným jídlem. Snaha je opět mít v jídelně místní produkty. Nejzajímavější bylo, že učitel si může do třídy vzít tzv. výchovného psa (obdoba asistenčního psa, v anglosaských zemích tomu říkají emotional support)

Ovšem úplně největším zážitkem bylo přátelské vřelé přijetí od partnerských zelených, až přijedou do České republiky, budeme jim mít co oplácet.

Za olomoucké Zelené,
Hana Vacková