Michael Reynolds, alias Architekt odpadu zavítá do České republiky

Občanské sdružení Ekofilm:

Praha 5. dubna 2011 – Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky, a také bez urážky, nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu. Více než 35 let staví tento eko-architekt a ekolog-aktivista s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody, tepla a kanalizací. Ke stavbě „zemělodi“ (earthship), jak dům i se skleníkem nazývá, používá staré pneumatiky, plechovky od piva, skleněné, či PET láhve a další odpad. Je v něm možné pěstovat ovoce i zeleninu. Provozní náklady na chod domu jsou přitom téměř nulové.

Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje narážela v USA na různé byrokratické překážky. Za jeho vizi mu byla dokonce na několik let odňata licence architekta.

Michael Reynolds však nepřestal věřit v budoucnost konceptu udržitelného rozvoje a bydlení a jezdil pomáhat se svou partou stavařů do oblastí postižených přírodními katastrofami.

Své zemělodě naučil stavět místní obyvatele např. V Hondurasu (hurikán, 1999), na Andamanech (tsunami, 2005), v Mexiku (hurikán Katrina 2005) a na Haiti (zemětřesení, 2010).

Po té, co se americká vláda dozvěděla o jeho humanitární činnosti, mu byla navrácena profesní licence a podařilo se mu prosadit změnu stavebního zákona. Byla mu také povolena, jako prvnímu na světě, stavba testovací základny nedaleko Taosu v jeho rodném Novém Mexiku.

Vedle 3 starších staveb tam má vzniknout 15 nových zemělodí. Tyto soběstačně postavené ekodomy budou vybavené vším co je třeba k přežití, kdyby na Zemi došly neobnovitelné zdroje energie.

Příběh amerického architekta Michaela Reynoldse zaujal britského režiséra Olivera Hodge natolik, že o něm v průběhu tří let natočil film „Architekt odpadu“, který získal, vedle řady dalších ocenění po celém světě, i dvě ceny Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví – Ekofilm 2009. Vedle hlavní ceny dostal i cenu diváků.

Spoluvyhlašovatelem a organizátorem Ekofilmu bylo občanské sdružení Ekofilm.

Michael Reynolds navštíví Českou republiku v rámci svého evropského turné, aby mohl zájemcům osobně představit svou vizi. Návštěva se uskuteční ve dnech 2. – 4. května 2011 v Praze a Českých Budčjovicích. V pondělí 2.5. v 16 hodin se uskuteční pražská tisková konference pro média a večer ve 20.30 pro veřejnost promítání filmu Architekt odpadu s následnou diskuzí v kině Světozor. V úterý (3.5. ve 14 hodin) proběhne přednáška pro studenty a další zájemce na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ve středu (4.5. v 16 hodin) bude M. Reynolds přednášet pro studenty v Národní technické knihovně v Praze.

Podrobnosti a pozvánku na tiskovou konferenci najdete na webových stránkách www.ekofilm.eu Návštěva M. Reynodlse se koná pod záštitou Americké ambasády v Praze.

Návětěvu v ČR organizuje občanské sdružení Ekofilm a Magdalena Westman.

Kontakt:

EKOFILM občanské sdružení

os-ekofilm@volny.cz, tel. 602617371, www.ekofilm.eu informace pro novináře:

Veronika Dušková, ekofilm.veronika@seznam.cz, tel. 775144603


Zeměloď - Earthship
Zeměloď uvnitř
Gazebo
[polldaddy poll=4923988]