Kandidát Jan Horký: Prosazujeme moderní stát

Kandidát hnutí Změna, které ve sněmovních volbách podpořilo Stranu zelených a tedy trojka naší krajské kandidátky, architekt Jan Horký z Přerova, píše o změnách v současném světě a o tom, proč je potřeba směřovat k modernímu státu, který se nebojí čerpat inspiraci v zahraničí.

Svět je dnes neuvěřitelně rychlý a proměnlivý. Co víc, změny stále zrychlují. Kdo by si před 15 lety představil, že mobilem natočené video uvidím večer v hlavním zpravodajství?

Změny v prostředí kolem nás, technologií, které používáme, nebo musíme používat, probíhají tak rychle, že je už pomalu nestačíme absorbovat. Mění se klima, v rychlém sledu za sebou se mění formáty televizního vysílání, přicházejí elektromobily, při jízdě vlakem sledujeme filmy na internetu, více než 50% světové populace žije ve městech, dárky běžně nakupuje z čínského e-shopu a naši svatbu natočí kamarád z dronu.

Spoustu proměn nedokážeme ovlivnit, ale chtě nechtě se dějí. Stát bývá bohužel spíše než hybatelem změn jejich pomalejším a ne příliš obratným následovníkem. Myslím přitom, je třeba být v obraze a připravit se na ně. Ať již zákony, nebo změnou myšlení. To první je relativně jednodušší.

Vezměme si třeba takovou dešťovou voda – dnes už se nesnažíme dešťovou vodu co nejrychleji odvést do kanalizace nebo do řeky, ale naopak co nejdéle udržet na místě, kde spadla, a pokud možno ji tam zasáknout. Úplná změna paradigmatu, na což české zákony reagují spíše vlažněji, ale aspoň něco. Musí nás k větší aktivitě přinutit až několik suchých let, když je tato změna hospodaření se srážkovými vodami ve světě zřejmá již několik desetiletí? Je ale vůbec ochota změnit zaběhaný pořádek?

Nejsem o tom přesvědčen. Obecně totiž panuje jakási zakořeněná lidská obava ze změny. Jakási touha po jistotě, po těch starých dobrých časech.

Teď bych měl asi napsat, že jistoty poskytneme a staré pořádky obnovíme. Ale bohužel, toto opravdu nechceme, neumíme a nejspíš to ani nejde.

Můžeme ale nabídnout pružnost a schopnost přicházející změny zachytit a připravit se na ně. Dokonce můžeme mnohému vyjít naproti a změnu podpořit, nastavit podmínky tak, aby tvořili jasný rámec, třeba pro nové technologie nebo pro zdolávání změn klimatu. Takový rámec a takovou službu, která bude změny zachycovat a připravovat pro ně podmínky, by měl zajistit stát. Už nemůže být stranou, či dokonce o krok nebo i více pozadu a za novinkami lapat dech.

I proto prosazujeme moderní stát, kde se poučíme ze zahraniční praxe a nebudeme objevovat objevené. Zlepšovat, a tedy měnit k lepšímu, bude asi pořád hodně. Tak pojďme společně začít.

 

Jan Horký

kandidát Politického hnutí Změna