Hana Vacková: Školy stále obcházejí zákony

Lídryně Zelených ve sněmovních volbách v Olomouckém kraji Hana Vacková píše o problematické praxi části ředitelů škol, kdy jsou učitelé přes prázdniny posíláni na Úřad práce.

„V uplynulých dnech jsme se mohli v novinách dočíst, že přes 2000 učitelů muselo na dobu prázdnin přerušit svou práci a místo zasloužených prázdnin jít vydělávat někam jinam. V době, kdy se hodně píše o tom, že by se učitelům na všech úrovních měly zvýšit platy, vypadá tahle zpráva jako z devadesátých let dvacátého století.

V komentářích pod články někdo napsal, že si žádná škola nedovolí obcházet zákon. Jenže ve všech oblastech společnosti najdeme příklady, jak obcházet zákony. Dá se to jednoduše. S příslibem trvalejší práce a uplatnění vzdělání podepíšete cokoliv, i smlouvu na dobu určitou. Vždyť za pár let se Vám to může vyplatit, dostanete smlouvu na neurčito, pokud vedení školy dodrží slovo.

Mzdy jsou sice ve školství  hrazeny z přímých nákladů, ale i v téhle oblasti se hodně šetří na nepravých místech – například  spojováním dělených skupin v celé třídy, neplacením osobních příplatků vyučujícím, šetřením na přesčasových hodinách, neaprobovanou prací nebo i propouštěním na dobu prázdnin.

Česká společnost přiznává, že naši učitelé jsou nejhůře placeni v celé OECD, je skutečně nejvyšší čas to změnit.“

Hana Vacková, lídryně kandidátky v Olomouckém kraji