Děkujeme za Vaše hlasy ve volbách

Ve volbách do zastupitelstva Olomouckého kraje, které se uskutečnily v říjnu 2016, jsme kandidovali v koalici s KDU-ČSL.

Naše společná kandidátka Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty obdržela ve volbách celkem 19 279 hlasů, což je 11,39 %. Společně jsme získali sedm mandátů. Bohužel, zelený kandidát se do krajského zastupitelstva nedostal.

Zvolení zastupitelé však budou hájit společný program Koalice, bohužel z opozičních lavic.

 

Zde je prohlášení lídra kandidátní listiny Iva Slavotínka k povolebním vyjednáváním.

Výsledek víkendových voleb do krajského zastupitelstva Olomouckého kraje přinesl možnost vytvořit funkční koalici pro vedení Olomouckého kraje na půdorysu vládní koalice ve složení ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Z tohoto důvodu jsme po sečtení hlasů v sobotu večer zahájili s vítězem voleb Hnutím ANO jednání o vytvoření možné koalice na půdorysu vládní spolupráce. Z tohoto jednání jsme odcházeli s navrženou variantou pro možnou krajskou radu (ANO+ČSSD+ KOK) 6+3+2.
Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty v průběhu celého vyjednávání usilovala o přiměřené a férové zastoupení v krajské radě, které odpovídá jejímu volebnímu výsledku (11, 39% hlasů), a to dvou věcně příslušných náměstků, což byl kompromis mezi vstupními stanovisky obou stran.
„Nabízeli jsme potenciál stabilnější většiny celkových 32 hlasů. Bohužel zvítězily staré vazby z dob opoziční smlouvy, které Hnutí ANO tak hlasitě kritizuje,“ řekl Ivo Slavotínek, lídr Koalice pro OK. „Navíc se musím ohradit proti nepravdivým informacím, že koalice si nárokovala 3 místa v krajské radě a že to prý byl důvod pro odmítnutí,“ dodal Ivo Slavotínek.
Koalice pro OK deklarovala připravenost převzít odpovědnost za některé ze svých silných programových priorit, tedy především oblast sociálních služeb, rozvoj venkova, budování protipovodňových opatření, kultury a památkové péče a podpora podnikání ve strukturálně postižených částech kraje. Jedná se o resorty, pro které má mezi svými zvolenými zastupiteli zkušené a kompetentní odborníky.
„Posledních pár měsíců jsme byli svědky tvrdé nesmlouvavé kritiky ODS vůči vládě a speciálně vůči Hnutí ANO, byli jsme svědky tvrdého bipolárního střetu mezi ČSSD a ANO. A nyní tři dny po volbách máme v Olomouckém kraji koalici těsné většiny těchto tří výrazných názorových protivníků. Jedním z ideových sporů bylo vnímání řízení veřejné zprávy. Tak se ptám, je tedy kraj firma nebo není? Tato koalice nám uvěřitelnou odpověď nedává,“ doplnil Ivo Slavotínek.
Děkujeme více jak 19 tisícům voličům za projevenou důvěru a zvláště pak za množství preferenčních hlasů. Koalice pro OK chce být v rámci krajského zastupitelstva konstruktivní a silnou opozicí a budeme pokračovat v práci na rozvoji celého našeho kraje.

Ivo Slavotínek