České školství má hodně problémů, říká Hana Vacková

Kandidaturu do krajského zastupitelstva zkouší i oblíbená učitelka Gymnázia Hejčín Hana Vacková. Členka olomoucké Strany zelených se o přízeň voličů uchází z osmého místa kandidátky Koalice pro Olomoucký kraj, která je složena právě ze zelených a z lidovců. Jejím hlavním tématem, kterému se chce v krajském zastupitelstvu věnovat, je školství. V rozhovoru pro Hanácký Večerník představila svůj plán pro krajské školství.

 

Jste respektovaná pedagožka na Gymnáziu Hejčín. Co Vás přimělo ke kandidatuře do krajského zastupitelstva?

Můj dlouhodobý zájem o mou profesi –  vzdělávání. České školství má hodně problémů, a i když je v každých volbách je tématem, prakticky se toho moc neděje, jen přibývá byrokracie. A samozřejmě také práce s mladými lidmi, kteří budou ovlivňovat náš budoucí svět, která by neměla být byrokratická, ale tvořivá. Je to jako se vším ve společnosti, řešíme nejčastěji kvantitu, ne kvalitu!

 

S čím před voliče předstupujete?

Zajímají mě kromě školství všechny ekologické problémy, které se týkají Olomouckého kraje, ať už zmíníme odpady, dopravu, ale v některých regionech také nezaměstnanost, demografie kraje. Budeme podporovat základní umělecké školy (mimochodem v rámci Evropy unikátní projekt uměleckého školství) a centra volného času. Chceme podporovat různé formy dobrovolnictví ve školách, třeba jako patronáty škol při pomoci starým lidem a postiženým dětem. Chceme také podporovat různé formy ekologické výchovy a školní projekty zaměřené na ochranu a tvorbu životního prostředí.

 

Říkáte, že Vaše velké osobní téma je školství. Co byste chtěla v této oblasti změnit?

Mám několik priorit, kterým se chci věnovat. Tím prvním je bezpečnost na školách, chci podporovat projekty prevence šikany. Škola nesmí být místem, kam se žáci bojí chodit. Chtěli bychom kvalitnější stravu ve školních jídelnách, jídla by měla být pestřejší, zdravější a pokud možno připravovaná z regionálních surovin. Zde podporuji iniciativu Skutečně zdravá škola, s níž bych v případě zvolení ráda spolupracovala.  Pro budoucí život je mimořádně důležité, aby si děti vytvořily zdravé stravovací návyky. Jsme pro větší rozsah etické výchovy, právního vzdělávání a finanční gramotnosti ve výuce. Finanční gramotnost je nutná, kdyby zde byla v minulosti, část lidí by se nedostala do finančních potíží. A s financemi musí hospodařit každý.

 

Kandidujete za Koalici pro Olomoucký kraj, kterou tvoří lidovci a zelení. Jak takové, možná neobvyklé, spojení funguje?

Nejsme úplně neobvyklí, pokud vím, i v Plzeňském a Středočeském kraji kandidují zelení s lidovci.  Myslím, že spojení funguje docela dobře, máme spoustu styčných bodů a společných témat, za Koalici například kandidují místostarostové za KDU-ČSL, které stejně jako nás zelené trápí nedostatek vody v krajině. Spojuje nás i to, že na rozdíl od řady jiných stran nepřemýšlíme jen v horizontu čtyřletého volebního období, ale předkládáme voličům dlouhodobou vizi pro Olomoucký kraj s řadou ambiciózních plánů – třeba výstavba tramvajové trati na Svatý Kopeček.

 

Rozhovor vyšel v Hanáckém Večerníku, zveřejněno se souhlasem autora.