Zelení jdou do krajských voleb v koalici s KDU-ČSL

Podzimní volby do zastupitelstev krajů se blíží a strany se na ně už chystají. Zelení v Olomouckém kraji na své prosincové krajské konferenci rozhodli, že budou pokračovat v koalici s křesťanskými demokraty.

Na prosincové krajské konferenci, tedy jednání nejvyššího orgánu krajské organizace SZ, která se uskutečnila v Prostějově, bylo rozhodnuto. Delegáti schválili jak samotnou koalici s KDU-ČSL, tak koaliční smlouvu. Kromě toho proběhla volba prvních tří kandidátů za Stranu zelených.

Prvním zeleným na koaliční kandidátce bude architekt, předseda krajské organizace a zastupitel Olomouckého kraje Jiří Roubík z Velkého Újezdu. Druhé místo obsadí respektovaná středoškolská pedagožka z Olomouce Hana Vacková, třetím zeleným kandidátem bude jesenický ekolog a zastupitel Tomáš Hradil.

„Nyní dojde ke zvolení dalších kandidátů, to má v kompetenci rada krajské organizace, a zároveň probíhají přípravy předvolebního programu. Chceme před voliče předstoupit s jasnou vizí, co se má zlepšit a kam chceme Olomoucký kraj dovést,“ vyjádřil se člen vedení krajské organizace SZ Ivo Lužný.

Zelení tak předstupují před voliče v rámci již osvědčeného modelu Koalice pro Olomoucký kraj, společná kandidátka zelených a lidovců získala v minulých krajských volbách v roce 2012 rovných 11% hlasů. Se získanými osmi mandáty je však v opozici vůči koalici sociálních demokratů s komunisty.