Hana Vacková: Musíme dál trpělivě pracovat. A být nositeli čistých hodnot

Spolupředsedkyně Strany zelených v Olomouckém kraji Hana Vacková před blížícím se sjezdem strany přemýšlí, proč se Zeleným v Česku nedaří a píše, jak by měli dále v české politice působit. Strana zelených by měla být nositelkou transparentnosti, čistých hodnot a pravdomluvnosti.

S politikou s to má jako se školou. Skoro každý jí rozumí a ví, jak by se v dané situaci choval, jak by jednal. A je to všechno čím dál složitější.

Materiály připravované pro politiky na všech úrovních jsou čím dál těžší na váhu i na čtení, mluví právním jazykem, kterému rozumí málokdo, a tak se politika stává nesrozumitelnou pro samotné aktéry.

Říká se, kdo křičí, spoustu věcí si vykřičí, nicméně lidé už začínají být velmi unavení a apatičtí a kromě jejich problémů je všechno ostatní přestává zajímat, protože mají velké množství práce a spoustu vlastních problémů. A tak se politika stává úzkolejnou tratí..

V této situaci bojují o přežití malé strany, které si nemohou dovolit nákladné kampaně a spoustu barnumských reklam.

Strana zelených tohle období zrovna prožívá, zatímco v zemích na Západ od České republiky jsou sesterské strany na vzestupu, u nás se nedaří.

Zvláštní, protože Strana zelených je jedna z mála hodnotových stran, ekologii měla v programu už dávno, než se klimatická změna prodrala na stránky světových médii. Jedna z mála má transparentní finance, nemá vlivné sponzory zapletené do státních zakázek.

Myslím, že před nadcházejícím sjezdem by neměla křičet, jak jí někteří radí, měla by dál trpělivě pracovat na komunální, krajské i celostátní úrovni. Spolupracovat s jinými stranami, které o to stojí, měla by dál pokračovat v masarykovském NEBÁT se a NEKRÁST.

Měla by být nositelkou transparentnosti, čistých hodnot, pravdomluvnosti.

Zdá se to možná příliš idealistické, ale Leonard Cohen zpívá, že demokracie přichází trhlinou ve vzduchu… A možná čisté hodnoty v podání nejmladší generace zase přijdou do módy.

Přeji nadcházejícímu sjezdu Strany zelených, aby volilo v masarykovském duchu spolupředsedy a předsednictvo a zároveň při vší vážnosti této chvíle nezapomnělo na humor, neboť humor je sůl země a kdo je jím prosolen, uchová se dlouho čerstvý, říkával Karel Čapek.

 

Hana Vacková

učitelka Gymnázia Hejčín v Olomouci a spolupředsedkyně Zelených v Olomouckém kraji